Достапни линкови

Затворска казна за демонстранти во Азербејџан


Шестмина опозициски активисти во Азербејџан се осудени на тригодишна казна затвор по учеството во антивладините протести во Баку пред четри години. Тие беа обвинети за оргнизирање на протести кои резултираа со нарушување на јавниот ред и мир и пружање отпор на полиција. Десетици активисти кои учествуваа на протестот на 2- ри Април беа приведени.
XS
SM
MD
LG