Достапни линкови

Ослободен од обвиненија опозициски лидер во Белорусија


Обвиненијата против лидер на белоруска опозициска партија се отфрлени. Лидерот на Обединетата граѓанска партија Анатол Лубеџенка денеска изјави дека примил писмо од полицијата во Минск во кои е наведено дека обвиненијата се отфрлени затао што не сторил кривични дело. Тој беше дел од уапсените демонстранти кои беа обвинети дека ги организира минатогодишните масовни протести за спорниот реизбор на претседателот Александар Лукашенко. Меѓу приведените опозициски политичари е и главниот опонент на Лукашенко, Андреј Саникау кој во мај беше осуден на 5 годиншна казна затвор.
XS
SM
MD
LG