Достапни линкови

Саркози бара од Г20 да и помогнат на глобалната економија


Францускиот претседател Никола Саркози изјави дека групата од 20-те водечки држави мора да ја одиграат својата улога во стимулирање на глобалниот економски раст. При денешната посета на Кина тој додаде дека Пекинг има суштинска улога во овие напори. Саркози се сретна со неговиот кинески колега Ху Џинтао. Франција ќе биде домаќин на состанокот на министрите за финасии на Г-7 во Марсеј во септември.
XS
SM
MD
LG