Достапни линкови

Јужна Кореја и Казахстан ќе потпишат договор од 11 милијарди долари


Јужнокорејскиот лидер Ли Мјунг Бак
Јужнокорејскиот претседател Ли Мјинг Бак денеска е во еднодневнa посета на Казахастан. Тој на средбата со својот казахстански колега Нурсултан Назарбиев ќе потпише договор во вредноста од 11 милијарди долари. Најголемата зделка во која учествува Јужна Кореја е изградба на термоцентрала на казахстанското езеро Балкхаш и гасоводна центала во западниот дел на Казахстан.
XS
SM
MD
LG