Достапни линкови

НАТО помага во потрагата по Гадафи


НАТО соопшти дека се приклучил во потрагата по Муамер Гадафи додека либијските бунтовници се обидуваат да ги зацврстат позициите во Триполи и во останатите делови од Либија. Британскиот министер за одбрана Лиам Фокс изјави дека НАТО со разузнавачки информации и опрема има помага на бунтовничките сили во потрагата по Гадафи. Бунтовниците распишаа награда од милион и 700 милиони долари и амнестија за секој што ќе помогне во апсењето на Гадафи. Во меѓувреме, продолжуваат борбите со лојалистите на Гадафи во делови од Триполи и на други места во Либија.
XS
SM
MD
LG