Достапни линкови

Нападнат турски воен конвој


Турски воен конвој бил нападнат во јужна Турција, при што неколку лица биле повредени, јави Си Ен Ен Турк. Според истиот извор, курдски милитанти детонирале експлозив во момент кога поминувал конвојот. Во последниов месец, курдските бунтовници во зачестени напади убиле над 40 турски војници. Во знак на одмазда, турските сили извршија серија воздушни напади врз позициите на курдите во северен Ирак.
XS
SM
MD
LG