Достапни линкови

Хаџиќ се изјасни за невин


Горан Хаџиќ
Поранешниот водач на хрватските Срби Горан Хаџиќ денеска во Хаг се изјасни за невин по обвиненијата за воени злостортства и злостортва против човештвото. Тој е обвинет за злосторства над несрпското население во Хрватска во периодот од 1991 го 1993 годинa и за масакр на 260 Хрвати во Вуковар.Во времето опфатено со обвинението Хаџиќ беше премиер на српската автономна област Славонија, Барања и западен Срем, а подоцна и претседател на самопрогласената Република Српска Краина.
XS
SM
MD
LG