Достапни линкови

Предлог санкции против Сирија


Башар ал Асад
Европската и американската нацрт резолуција што ќе му биде предложена на Советот за безбедност на Обединетите нации повикува на санкции против сирискиот претседател Башар ал Асад, 22 ца сиријци и Генералниот разузнавачки директор на Сирија. Агенцијата Ројтерс јавува дека делегациите на Соедиентите држави и на неколку европски земји во Њујорк се надевале оти нацрт резолуцијата наскоро ќе се најде на гласање во Советот за безбедност. Тоа е уште еден одговор на употребата на сила на сирискиот режим против неколкумесечните антивладини протести во земјата.
XS
SM
MD
LG