Достапни линкови

Случајот против Строс Кан отфрлен


Насловна страница на Њузвик
Обвинителите во судскиот процес против поранешниот шеф на ММФ Доминик Строс Кан обвинет за сексуален напад, побараа од судијата да го отфрли случајот. Потегот на обвинителите следува по подигнувањето на прашањата за кредибилитетот на обвинувањата од жртвата која е имигрант од Гвинеа. Строс Кан ќе пристигне денеска во судот, во очекување судијата денеска официјално да го отфрли случаот. Обвинителите изјавија дека неконзитетноста на Нафисатоу Диало во нејзниното сведочење ќе им ги загрози шансите за го водат случајот до крај.
XS
SM
MD
LG