Достапни линкови

Меркел: Македонија треба да го реши спорот со Грција


Македонија треба да го реши спорот со Грција за името, Србија да соработува со Косово, на БиХ и треба влада. Сето ова треба да се реши за да може регионот да се интегрира во ЕУ. Ова го изјави германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за ХРТ пред денешната посетата на Хрватска. Таа додаде дека актуелната должничка криза во Европа нема да влијае врз процесот на интерграција на земјите од регионот затоа што на сите земји од Западен Балкан им е отворена перспективата за зачленување во Унијата, која зависи само од тоа дали ги исполнуваат условите. Меркел истакна дека ако Грција, Португалија и Ирска во моментов имаат потешкотии, на другите земји нема да им ја одземеме перспективата
XS
SM
MD
LG