Достапни линкови

Тортура врз репортерот на Би Би Си во Таџикистан


Урунбој Усмонов во затвор
Адвокатот на репортерот на Би Би Си кој е обвинет во Таџикистан за врски со забранета исламистичка група, изјави дека неговиот клиент бил изложен на тортура. Безбедносните служби го тепале репортерот Урунбој Усмонов и гаселе цигари од него, а тој не смеел да зборува за оваа тортура бидејки му се заканувале. Би Би Си соопшти дека сите обвинувања против Усмонов се неосновани и оти неговите контакти со членови на исламистичката група биле чисто новинарски.
XS
SM
MD
LG