Достапни линкови

Грција бара од ЕУ да ја спроведе програмата за помош


Грчкиот минсистер з а финансии Евангелос Венизелос ја повика ЕУ во потполност и веднаш да го спроведе договорот постигнат минатиот месец за стабилизацискиот фонд на евро зоната и проширување на помошта за Грција за 109 милијарди евра.Грчкото министерство за финансии соошти дека Венизелос им испратил писмо на високите европски претставници во кое бара од нив да го спроведат договорот. До ова доаѓа по колебањата на неколку земји од евро зоната откако Грција и Финска постигнаа договор Атина да исплати пари како гаранција за финансискиот дел од програмата за помош.
XS
SM
MD
LG