Достапни линкови

Продолжуваат турските воздушни напади врз ирачкиот Курдистан


I
Најмалку 7 луѓе, меѓу кои жени и деца, денеска загинаа северот на Ирак при бомбардирањето на турската авијација, која спроведува акција против курдските сепаратисти во регионот, соопштија ирачките власти. Нападите се ивршени во ирачки Курдистан. Турската војска во средата го почна првиот бран на воздушни напади против Курдистанската работничка партија. Поводот за нападите е убиството на деветмина Турци, нападнати од бунтовници во југоисточна Турција.
XS
SM
MD
LG