Достапни линкови

Виетнамската полиција спречи протести


Виетнамската полиција насилно спречила ширење на анти- Кина протести во Ханои и уапсила 15 тина демонстранти. Неколку десетици демонстранти со азиско потекло протестирале со транспаренти во рацете на кои пишувало „ долу со инвазијата на Кина“. Организацијата Хјуман Рајтс Воч ги поддржала протетсите преку соопштение во кое било наведено дека демонстрантите имаат право мирно да протестираат и побарала од комунистичките лидери да ги ослободат уапсените. Политичките демонстрации во оваа земја се ретки.
XS
SM
MD
LG