Достапни линкови

Израелско- египетските односи на тест


Демонстранти денеска се собрани пред израелската амбасада во Каиро во знак на протест за смртта на египетските полијајци. Еден ден по најавата за повлекување на египетскиот амбасадор од Израел, дипломатските тензии се повеќе се заоструваат. Египетските власти соопштија дека заедничка истрага за инцидентот е добредојдена но не и доволна за да решавање на прашањето. Вчера израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак изјави дека Израел жали за 5 мината египетски полицаји кои беа убиени од изралески војници долж границата. Тој додаде дека наредил да се спроведе истрага и дека околностите во кои се случил инцидентот ќе бидат разгледани заедно со египетската армија.
Различните ставови и случувањата по инцидентот за прв пат по падот на Хосни Мубарак ги ставија на тест израелско- египетските односи.
XS
SM
MD
LG