Достапни линкови

Голема опасност го демне националниот парк Пелистер


Пожар во шума
Во потпелистерието беснее голем пожар, јавуваат македонските медиуми. Пожарoт избувнал над планинското село Ротино кој стигнале речиси до куќите и се проширил на 5 километри до Националниот парк Пелистер. Постои сериозна опасност огнот да ги зафати шумите со молика. Како што јавуваат новинските агенции на терен се излезени бројни екипи на противпожарните единици, како и на државни институции и население. Битолскиот градоначалникот Владимир Талевски изјавил дека е очигледно дека овие пожарите се подметнати и се работи на откривање на сторителите.
XS
SM
MD
LG