Достапни линкови

Најмалку 50 луѓе загинаа во напад на џамија во Пакистан


Пакистанските власти соопштија дека при вчерашниот бомбашки напад на џамија во северозападен Пакистан загинаа најмалку 50 луѓе. Локалните власти соопштија дека досега се завдени 120 ранети луѓе од кои половина се задржани во болница. Бомбаш -самоубиец ја активирал бомбата пред 500-тини луѓе во џамијата за време на петочните молитви. Одговорноста за нападот ја презеде талибанска група.
XS
SM
MD
LG