Достапни линкови

9 загинати во бомбашкиот напад врз Британскиот Совет во Кабул


Кабул - Британски Совет 19 Август
Во самоубиствен бомбашки напад врз канцелариите на Британскиот Совет во Кабул, загинале најмалку 9 лица, а неколкумина биле повредени. Одговорноста за нападот ја превзедоа талибанците. По експлозијата имало и престрелка меѓу безбедносните служби и напаѓачите.
Британскиот амбасадор во Кабул изјави дека напаѓачите се убиени.
Овие инциденти се случија на Денот на независноста на Авганистан, односно кога Авганистан добил независност од Велика Британија во 1919-та година.
XS
SM
MD
LG