Достапни линкови

Пад на берзанските индекси во САД и Европа


Цените на акциите на Вол Стрит падна за околу 4,5 проценти на почетокот на денешното тргување како резултат на стравувањата од нова рецесија откако беше објавено дека е зголемена невработеносра во САД.
И Акциите на европските пазари бележат пад. Германскиот „DAX“ индекс падна за повеќе од 5 проценти. Берзите во Париз забележаа пад за повеќе од 6 проценти
Индексите опаѓаат и во Шпанија и Португалија.
На берзите во Лондон индексoт „FTSEurofirst 300’ изгуби 4 проценти од својата вредност.
XS
SM
MD
LG