Достапни линкови

Во серија напади во Израел, 5 загинати и 25 повредени


границата меѓу Израел и Египет
Најмалку 5 луѓе загинале, а 25 се повредени во серија напади врз возила во јужниот дел на Израел.
Полицијата се сомнева дека нападите, кои се случиле едноподруго се координирани.
Напаѓачите прво почнале да пукаат кон израелски автобус кој се движел во близина на египетската граница. Набргу потоа екплодирал еден автобус во близина на местото на првиот напад.
Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак рече дека државата на нападите ќе одговори „со сите сили и решителност.“
Египет негираше дека напаѓачите доаѓаат од нејзина територија.
XS
SM
MD
LG