Достапни линкови

Арифи- време е политичарите да се соочат со прашањето за името


Политичките елити во Македонија без оглед дали и припаѓаат на опозицијата или на владејачките партии мора да бидат свесни што значи решавањето на спорот за името. Сега е времето кога политичките елити мора да се соочат со ова прашање, изјави денеска вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи ,при обраќањето пред собраниската Комисија за европски прашања за приоритетите во работењето
Арифи рече дека до 5-ти септември, треба да бидат завршени обврските што и биле посочени неодамна од страна на директорот на Директоратот за проширување на ЕУ, Стефано Санино, за да може Македонија да има подобра позиција пред затворањето на Извештајот во средината на септември.
ЕК на 12 октомври ќе го објави новиот Извештај за напредокот на Македонија.
XS
SM
MD
LG