Достапни линкови

Ратко Младиќ вчера бил опериран


Ратко Младиќ
Адвокатот на Ратко Младиќ соопшти дека осомничениот за воени злосторства вчeра бил опериран од кила. Адвокaтот на Млaдиќ, соопшти дека неговиот клеинт денеска се чуствува добро.
Портпаролот на Меѓународниот трибунал за поранешна Југославија Нерма Јелачиќ, одби да даде детали за здравјето на Младиќ, наведувајќи дека тоа е доверлива работа, но кажа дека Младиќ не излегол од затворот.
Воениот командант на босанските Срби, беше уапсен во мај во Србија по 16 години бегство. Тој се соочува со обвиненија за геноцид и воени злосторства извршени за време на војата во Босна помеѓу 1992 и 1995 година.
XS
SM
MD
LG