Достапни линкови

Американскиот поптретседател ќе разговара за дефицитот на САД со идниот лидер на Кина


Џо Бајден
Американскиот потпретседател Џо Бајден денеска е во Пекинг, каде би требало да разговара со човекот кој ќе биде идниот лидер на Кина. Бајден ќе се сретне со потпретседателот Џи Џинпинг кој следната година би можекл да го наследи актуелниот претседател Ху Џинтао. Двајцата ќе разговараат за планови за намалување на дефицитот на Соединетите американски држави. Кина е сопственик на најголем дел од американскиот долг кој се проценува на 1.17 трилиони американски долари.
XS
SM
MD
LG