Достапни линкови

Либијските бунтовници ја отворија амбасадата во Вашингтон


Либија, деновиве
Дипломат кој го претставува движењето на бунтовниците во Либија официјално го отвори либијското дипломатско претставништво во Вашингтон. Соединетите американски држави го признаваат либијскиот Транзициски национален совет како легитимна власт во северноафриканската земја. Дипломатот Али Аујали во февруари годинава престана да го претставува режимот на либијскиот лидер Муамар Гадафи. Во меѓувреме, во Либија продолжуваат немирите. Се јавува дека бунтовниците превземале контрола во градот Завија, оддалечен 50 километри од главниот град Трипли кој е под контрола на лојалистите на Гадафи.
XS
SM
MD
LG