Достапни линкови

Либија-прекинат главниот нафтовод за Триполи


Либиските бунтовници во Завиџан
Либиските бунтовници и силите на лидерот Маомер Гадафи се борат за конторла над еден од преостанатите рафинери за нaфта во близина на градот Завиџан. Поради борбите е затвoрен нафтоводот кој го снабдува главниот град Триполи, во кој живее околу третина од либиското население, соопштија бунтовнииците.
Бунтовниците зазедоа дел од градот и неколку денови водат жестоки битки со силите на Гадафи.
XS
SM
MD
LG