Достапни линкови

Горбачов- На Русија и треба ново раководство


Горбачов и Путин
Последниот лидер на Советскиот Сојуз, Михаил Горбачов, денеска ги критикуваше руските власти, за тоа што ја уназадуваат земјата, и рече дека на нацијата и требаaт слободни избори и свежо раководство.
Горбачов зборуваше во пресрет на 20-годишнината од државниот удар на 19 август 1991-та , што предизвика пад на Советскиот Сојуз.
Горбачов ја критикуваше партијата Обединета Русија предводена од премиерот Владимир Путин, што ја опиша како лоша копија на Советската Комунистичката партија.
Горбачов, сепак, избегна да даде лични критики за Путин, велејќи дека Путин има заслуга за стабилизирање на земјата по економска криза и хаос во првата деценија по падот на Советскиот Сојуз.
XS
SM
MD
LG