Достапни линкови

Груевски- Соренсен е еден од најдобрите странски дипломати


Евроамбасадорот Петер Соренсен
Евроамбасадорот Петер Соренсен за време на неговиот мандат во земјава покажа исклучителна посветеност, професионален ангажман и силни залагања за унапредување на односите помеѓу Македонија и ЕУ, што го вбројува во групата на најдобрите странски дипломати кои што биле на служба во нашата држава, истакнал премиерот Никола Груевски, на денешната проштална средба со Соренсен, соопштија со владината прес служба. Од таму велат дека Груевски ја , реафирмирал заложбата дека членството на Македонија во ЕУ претставува највисок владин стратешки приоритет.
XS
SM
MD
LG