Достапни линкови

Осум турски војници загинаа во југо-источна Турција


Turkey - Kurdish protesters clash with riot police during a demonstration in Istanbul against the recent killing of 12 Kurdish rebels by security forces, Istanbul, 16May2011
Осум турски војници загинаа, а неколку се сериозно ранети во експлозија на бомба во југо-источна Турција. Според телевизиските извештаји, милитанти на Курдската Работничка Партија ги убиле војниците во заседа во провинцијата Хакари во близина на границата со Ирак.
Работничката Партија на Курдистан се смета од Турција, САД и други земји за терористичка организација.
Во конфликтот од 1984 загинаа 45 илјади лица.
XS
SM
MD
LG