Достапни линкови

Израелските градби на Западниот Брег закана за мировните напори


Israel - Prime Minister Benyamin Netanyahu (L) with the Quartet envoy to the Mideast Tony Blair in Jerusalem, 31Aug2009
Квартетот за Блискиот Исток ги критикувааше плановите на Израел за проширување на населбите на Западниот Брег.
Посредниците на САД, ЕУ, ОН и Русија соопштија дека плановите за Ариел и Источен Ерусалим се закана за мировните напори меѓу израелците и палестинците.
Во соопштението се наведува дека иднината на Ерусалим мора да се реши низ преговори.
XS
SM
MD
LG