Достапни линкови

Украина- земеник-премиерот се приклучи на владеачката партија


Украинскиот заменик-премиер Серхеј Тихипко
Украинскиот заменик-премиер Серхеј Тихипко денеска соопшти дека ја спојува неговата политичка партија со партијата на претседателот Виктор Јанукович. Поранешниот гувернер на централната банка и бизнисмен, 51-годишниот Тихипко освои 13 отсто од гласовите на претседателските избори во 2010 година. Тој беше трет, по Јанукович и Јулија Тимошенко, која беше на второто место.
Некои аналитичари велат дека Тихипко е потенцијален наследник на Јанукович.
XS
SM
MD
LG