Достапни линкови

Лагард: кратењето на трошењето може да ја запре економијата


Кристин Лагард
Првиот човек на ММФ Кристин Лагард предупреди дека кратењето на потрошувачката може да ја запре светската економија. Таа изјави дека наглото кочење би можело да го наруши заздравувањето на економијата и да ги влоши перспективите за вработувања.
Коментарите на Лагард доаѓаат по зголемениот притисок во САД и во водечките европски економии за намалување на должничкиот товар и по загриженоста за ризикот од намалување на растот во целиот свет.
XS
SM
MD
LG