Достапни линкови

Балтичките држави прославуваат 20 години независност


Премиерите на Естонија, Латвија, Литванија и Шведска денеска ја одбележаа 20-годишнината од прогласувањето на независност на балтичките држави. Годишнината беше одбележана на централниот плоштад во Стокхолм , каде во периодот од март 1990 до септември 1991 година, секој понеделник група луѓе барале независност од тогашниот Советски Сојуз. На денешната прослава имало и граѓани и други важни функционери.
XS
SM
MD
LG