Достапни линкови

Либиските бунтовници на пат до Триполи


Завија
Либијските бунтовници денеска соопштија дека ја презеле контролата врз важни градови на патот кон Триполи. Претставник на бунтовниците изјави дека станува збор за Сорман и Гаријан, додека борбите за Завија, на 50 километри западно од Триполии продолжувале. Либијската влада ги демантира ваквите наводи. Во меѓувреме, либискиот лидер Муамер Гадафи ги повика неговите приврзаници да се подготвота на битка за ослободување на градовите освоени од бунтовниците.
XS
SM
MD
LG