Достапни линкови

Сиријски трупи интервенираат во провинцијата Хомс


Силни пукотници, како што јавуваат агенциите, повикувајќи се на очевидци, биле забележани откако сириските трупи со тенкови влегле во неколку градови во провинцијата Хомс. Активисти за човекови права во градот Хула јавуваат дека војниците вршеле упади по домовите и апселе луѓе. Од почетокот на протестите против владата на претседателот Башар ал Асад пред шест месеци, досега, според некои наводи, биле убиени најмалку 1700 луѓе.
XS
SM
MD
LG