Достапни линкови

Гадафи ги повикува приврзаниците да се подготват за напад


Либискиот лидер Моамер Гадафи
Либискиот лидер Моамер Гадафи ги повика неговите приврзаници да се подготват за битка за „ослободување на бунтовничките засолништва“. Во меѓувреме либиските бунтовници соопштија дека го контролираат пристапот до главниот град Триполи на запад и југ.
Немири имало во Завија на 50 километри од Триполи и во Џарјан на 80 километри од градот.
Според либиската влада локациите се под нивна целосна контрола.
XS
SM
MD
LG