Достапни линкови

Србија бара укинување на егзекуција на нејзин државјанин во САД


Српските власти побараа од судот во Невада да ја укине егзекуцијата на еден нивен државјанин, бидејќи нивниот конзулат не бил известен за апсењето во 1994 година, како што налага меѓународниот закон. Аврам Ника е осуден на смртна казна, поради убиство и се наоѓа во затворот Ели Стејт.
Според, адвокатот Дик Гамик конзулатот не бил консултиран, бидејќи во тоа време се случувале драстични промени во поранешна Југославија.
XS
SM
MD
LG