Достапни линкови

САД и Кина треба да ги унапредат односите


Амбасадорот на САД во Кина
Новонаименуваниот амбасадор на САД во Кина, Гари Лик изјави дека Пекинг и Вашингтон треба да вложат повеќе напари за да ги унапредат односите меѓу двете земји. Гари Лик е првиот американски амбасадор во Пекинг, кој има кинеско потекло, а е роден во Вашингтон. Лик е поранешен министер за трговија и доаѓа на месото на Џон Хансман кој го напушти амбасадорското место во Пекинг во април, за да се подготвува за престојните претседателски избори. Американскиот потпреседателот Џозеф Бајден во вторник ќе отпатува во посета на Кина.
XS
SM
MD
LG