Достапни линкови

Авганистан- Во нападите во Парван, најмалку 16 загинати


Најмалку 16 луѓе се убиени а 29 повредени во бомбашките напади на гувернерската резиденција во авганистанската провинција Парван, јавуваат болнички извори. Најголем дел од убиените и повредените се вработени во канцеларијата на гувернерот. Најмалку шест бомбаши самоубијци и еден вооружан човек го нападнале комплексот каде гувернерот држел состанок. Талибанците во последните неколку месеци напаѓаат високи владини преставници, во нападите досега загинаа неколку гувернери на авганистански провинции.
XS
SM
MD
LG