Достапни линкови

Мјанмар-лидерката на опозицијата во нова политичка офанзива


Лидерот на опозицијата во Мјанмар Аунг Сан Су Чи
Лидерката на опозицијата во Мјанмар Аунг Сан Су Чи ја започна својата политичка турнеја и покрај претходните предупредувања дека тоа може да доведе до нејзино повторно апсење. Сан Су Чи во придружба на сопартијците од опозициската Национална лига за демократија го започна својот нов политични потфат, прв откако беше ослободена по седумгодишниот домашен притвор на 13 ноември. Аунг Су Чи е претседател на Националната лига за демократија, која победи на парламентарните избори во1990, но не ја презеде власта,бидејќи тоа го направи војската.
XS
SM
MD
LG