Достапни линкови

Клинтон повика на бојкот на сиријска нафта и гас


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги повика земјите да престанат да купуваат сиријска нафата и гас како дел од напорите за притисок врз претседателот Башар ал Асад да го прекине бруталните акции за задушување на антивладините протести кои веќе 5 месеци траат во таа земја. Таа побара од Кина и Индија, како и ЕУ да воведед енергетски санкции, а од Русија да престане да и продава оружје на Сирија. Сепак, Клинтон експлицитно не побара заминување на Башар ал Асад од власт. Сириските сили и вчера пукале врз демонстрантите при што имало десетина загинати.
XS
SM
MD
LG