Достапни линкови

Северна и Јужна Кореја ќе се поврзат со гасовод


Русија, Јужна и Северна Кореја почнале преговори за изградба на гасовод низ Корејскиот Полуостров. Јужно-корејскиот министер за надворешни работи, кој се врати од посета на Москва, изјави денеска во Сеул дека Газпром и руското министерство за надворешни работи се во контакт со претставници на Северна Кореја во врска со изградбата на гасоводот. Според официјална Москва, Пјонг Јанг позитивно реагирал на овој проект.
XS
SM
MD
LG