Достапни линкови

Сириските сили стрелале врз демонстрантите


Сириските сили денеска отвориле оган врз демонстрантите во градот Деир ал Зур на истокот на земјата. Ова го јавуваат агенциите, повикувајќи се на активисти за човекови права во таа земја. Нема податоци за загинати во интервенцијата на сиријските сили за спречување на протестите против режимот на претседателот Башал ал Асад кои траат веќе пет месеци. Досега во нив, според некои проценки, загинале над 2 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG