Достапни линкови

Лукашенко помилува пет демонстранти


Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко помилува деветмина од обвинетите 42 човек за учество во масовните протести на 19 декември по неговиот спорен реизбор за претседател. Лукашенко ги помилува оние кои признале дкеа учествувале во протестите, но ветиле дека нема да учествуваат во слични активности во иднина. Меѓу затворените за учество во протестите се голем број на опозициски политичари, притвкандидати на Лукашенко, вклучувајќи го и неговиот ривал на изборите, Андреј Сањикау, кој во мај беше осуден на 5 години казна затвор.
XS
SM
MD
LG