Достапни линкови

Јанукович нема да се меша во работата на судот за Тимошенко


Украинскиот претседател Виктор Јанукович
Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска ги отфрли повиците да интервенира во случајот со апсењето на поранешната премиерка Јулија Тимошенко. Јанукович вели дека не може да се меша во работата на судовите. Изјавата на украинскиот претседател дојде како одговор на писмото од чешкиот претседател Вацлав Клаус, кој побара Јанукович да се осигура дека судењето на Тимошенко не е политички мотивиранo. Тимошенко, беше уапсена за непочитување на судот за време на нејзиното судење под обвинение за злоупотреба на власта. Таа вели дека е жртва на политичи монтиран процес, предводен од Јанукович.
XS
SM
MD
LG