Достапни линкови

Европските берзи бележат пораст


Берзата во Париз
Берзите во Европа на денешното отворање забележаа пораст по вчерашниот пад поради страхувањата за должничктата криза во еврозоната. Најмногу настрадаа акциите на француските банки. Акциите на втората најголема француска банка Сосиет Женерал вчера во еден момент беа за дваесет насто пониски. Француската влада ги отфрли шпекулациите дека Франција би можело да биде втората земја која ќе го загуби највискиот кредитен рејтинг по Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG