Достапни линкови

Вестервеле денеска во Приштина


Министeрот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле
Министeрот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска ќе ја посети Приштина на крајот од неговата турнеја во регионот во текот на која престојуваше во Подгорица и Дубровник. Најавено е дека тој ќе разговара со косовскиот премиер Хашим Тачи и со командантот на КФОР, германскиот генерал Ерхард Билер. Вестервеле е прв шеф на дипломатијата на некоја членка на Европската унија кој доаѓа на Косово по избувнувањето на кризата со премините Јариње и Брњак на косовско српската граница.
XS
SM
MD
LG