Достапни линкови

Продолжува судскиот процес против Тимошенко


Во Киев денеска продолжува судскиот процес против поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, обвинета за злоупотреба на функцијата. Од петокот таа е во притвор откако оцени дека и се суди од политички причини. Повеќе земји, меѓу кои и Соединетите Држави побараа Тимошенко да биде пуштена од притвор, а повеќемина дипломати најавија дека ќе го следат судскиот процес.
XS
SM
MD
LG