Достапни линкови

Вестрвеле-проблемите на Косово да се решаваат со дијалог


Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле
Црногорскиот премиер Игор Лукшиќ и германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле по нивната средба во Подгорица соопштија дека проблемите во Косово треба да се решаваат со дијалог. Според Вестервеле сите земји од Западен Балкан треба да знаат дека патот во ЕУ води преку дипломатијата, реформи, соработка и мирно решавање на сите конфликти.
Тој истакна и дека Берлин го почитува конструктивниот пристап на Црна Гора и начинот на справување со прашањето за Косово.
XS
SM
MD
LG