Достапни линкови

САД за прв пат со претставник и на комерацијата во Нагасаки


Од комеморациите во Нагасаки
За првпат Соединетите држави годинава испратија официјален претставник на комеморациите на 66 годишнината од фрлањето на атомската бомба врз Нагасаки кон крајот на Втората светска војна. На минатогодишните комеморации во Хирошима присуствуваше американскиот амбасадор во Јапонија. Во овие напади загинаа над 200 илјади луѓе, а три дена по нив на 9 август 1945 Јапонија побара примирје.
XS
SM
MD
LG