Достапни линкови

Либија: лидерот на бунтовниците ја распушти владата


Лидерот на либиските бунтовници Мустафа Абдел Џалил
Лидерот на либиските бунтовници Мустафа Абдел Џалил го распушти целиот Извршен комитет по убиството на бунтовничкиот командант Абдел Фатах Јунес во минатиот месец. Според некои наводи, зад неговото убиство стоеле силите на режимот на Муамер Гадафи, но постојат и сомневања дека Јунес бил убиен од неговите ривали во бунтовничкото движење.
XS
SM
MD
LG